Cat Mom logo

Kotě bez maminky

Jak správně krmit osiřelé kotě z lahvičky?
Napsal/a: Claudie Jakubcová, dne 04. 08. 2021, v kategorii 

Karanténa

To nejdůležitější, co se koťátek týče, je určitě karanténa. Zmiňuji ji jako první, protože v kotěcím případě je to otázka života a smrti, proto je třeba ji striktně dodržovat až do přeočkování.

Čím krmit?

Osiřelé koťátko může být krmeno pouze speciálním mlékem navrženým přímo pro potřeby koťátek.

Na dostupných e-shopech či v prodejnách se mléka pro koťata prodávají v sušené podobě. Sypkou směs pouze zamícháte s převařenou vodou a můžete krmit :). 

NIKDY nekrmte jakýmkoliv jiným mlékem (kravské, kozí, sunar, kondenzované mléko), než mlékem přímo pro koťata!!!

Příprava mléka

Mléko vždy připravujte tím nejlépe aseptickým postupem, který v danou chvíli dokážete dodržet, minimálně – vyvařená lahvička, převařená voda, vydezinfikované ruce.

 Vždy zkontrolujte, zda mléko neobsahuje cucky a je řádně promícháno dle postupu na daném balení – lahvička by se při krmení mohla ucpat a to by znamenalo zbytečný stres pro koťátko, které už tak prožívá opravdu těžké chvíle bez maminky. Navíc se ucpání špatně kontroluje při krmení.

 TEPLOTA – správnou teplotu poznáme nakapáním mléka z výšky na VNITŘNÍ stranu zápěstí, neměla by vám připadat ani studená, ani horká, pokud se Vám teplota nezdá, nikdy mléko nepodávejte a teplotu upravte!

Krmení

Před každým krmením zkontrolujte, zda má kotě normální teplotu, pokud se Vám zdá chladné, nikdy nekrmte, zajistěte přísun tepla a až při normální teplotě začněte s krmením. Vždy krmte koťátko na bříšku, v přirozené pozici, nikdy jej nepokládejte na záda – hrozí udušení mlékem. Koťátku podporujte přisátí svou nedominantní rukou (právák použije levou a naopak) tak, že mu hlavičku přidržujete jako na obrázku. Svou dominantní rukou držte lahvičku s mlékem v poloze jako na obrázku. Při krmení pozorujte koťátko, zda opravdu mléko polyká a necucá jen tak “na prázdno” (ucpání dudlíku).

Rady a tipy:

Kotě by mělo přibírat alespoň 10-20 g/den.

Jak často krmit? Řiďte se dle tabulky (dole).

Pokud kotě nechce přijímat potravu, ujistěte se, že jste vše provedli správně (teplota kotěte/stravy, mléko bez cucků, nekrmíte ho na zádech, má v bedničce dostatečné teplo, není stresováno vaší nepřítomností).

Potřebujete pomoc? Neváhejte napsat! 🙂

Mohlo by vás také zajímat

4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Proč si objednat hlídání koček?

Přečtěte si pár důležitých informací, které je třeba zvážit, ještě než odjedete…
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Odčervení koček a koťátek

Je vaše kočička správně odčervená?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Očkování koček a koťat

To nejlepší, co můžete své kočičce darovat…
Přečist 
Všechny články

Kromě hlídání koček spolupracuji a pomáhám těmto organizacím

Kočky ČB logo

Kočky ČB

Spolek Kočky České Budějovice v rámci svých omezených kapacit a finančních prostředků pomáhá opuštěným, toulavým a týraným kočkám (a nejen jim) v jižních Čechách. Naše zvířecí svěřence máme umístěné v domácích depozitech - tj. v našich domovech, kde jim poskytujeme veškerou potřebnou péči a posléze jim hledáme nové domovy.

Jsme skupina dobrovolníků, kteří se starají o kočky ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoliv honorář (každého z nás živí úplně odlišné povolání).