Cat Mom logo

Kvalitní granule pro kočku aneb kočičí jídelníček pt. 2

Kvalitní granule pro kočku, jak vybírat? Čeho si při výběru všímat?
Napsal/a: Claudie Jakubcová, dne 04. 08. 2021, v kategorii 

Superprémium, prémium, ultraprémium… 

Názvy kategorií, ve kterých se málokdo vyzná. Bohužel vypovídající hodnota tohoto dělení taktéž není valná. V dnešní době nekonečných možností a obrovské hojnosti je třeba umět výrobky věcně selektovat. V následujicích řádcích se budu snažit vysvětlit kvalitu suchých krmiv jednoduše a budu zmiňovat pouze krmiva, která bych já osobně (v dané kategorii, neboť každý si nemůže dovolit to nejlepší :)), doporučila, nebudu se ubírat směrem negativních komentářů proti krmivům, která nedoporučuji, každý z vás si je domyslí, jsou to ta, která jsem prostě nezařadila :). 

Kritéria

Kritérií při výběru krmiva je víc, za nejdůležitější považuji: obsah obilovin a soli, procentuální poměr masa, druh a původ masa, obsah proteinů a sacharidů, energetickou hodnotu, obsah vitamínů a minerálů, typ či obsah konzervační látky.

Pro určení a povážení těchto hodnot či celkové ověření kvality krmiva, doporučuji (pro mne) nejdůvěryhodnější zdroj – tabulku z kočičí výživové poradny (pro zobrazení je třeba se přidat do skupiny na facebooku – První kočičí výživová poradna). Ačkoliv je ze skupiny na facebooku, mohu zaručit, že je vytvářena chovateli, kteří opravdu ví, o čem mluví. 

Tak které?

Každý z nás chce pro svou kočičku to nejlepší, o tom není pochyb. To ale není jediným kritériem, tím dalším (bohužel důležitým kritériem), je také naše finanční situace, a proto rozdělím krmiva do kategorií dle ceny:

Levná krmiva

Mezi levná krmiva řadím ta, u nichž se cena za 1kg pohybuje okolo 100 Kč. Tato krmiva neobsahují obiloviny, energetická hodnota vzhledem k DDD je dobrá, zastoupení vitaminů/minerálů taktéž, obsahují konzervanty, ale přírodní.

Brit Care Cocco/ Brit Care Cat Lilly/ Brit Care Cat Tobby, Josera Nature cat, Applaws

Krmiva střední třídy

Mezi krmiva střední třídy jsem zařadila krmiva s cenovým rozpětím od 100 Kč do 150 Kč za 1 kg, tato krmiva už považuji za opravdu kvalitní. Maso v těchto granulích je kvalitní, jeho obsah je okolo 50%, mají dobrou energetickou hodnotu, samozřejmě neobsahují obiloviny a zastoupení vitaminů, minerálních látek a stopových prvků, důležitých pro kočičky, je výborné. 

Carnilove, GranataPet, Calibra GF

Krmiva vysoké ceny

Do téhle kategorie jsem zařadila krmiva dražší, 150 Kč za 1 kg. Jsou velmi kvalitní, neobsahují konzervanty či obsahují konzervanty přírodní, maso je samozřejmě v dobré kvalitě, stejně tak jeho procentuální zastoupení, energetická hodnota je taktéž výborná a zastoupení stopových prvků je skvělé. 

Wilderness, Purizon, N&D Grain Free 

Já a Sphynx

Vědecká a klinická krmiva

Tato krmiva nejsou určená pro vědce :D, nýbrž navržena a zkoumána vědci. Užívají se většinou přímo jako léčba, podpora probíhající léčby či prevence.

Tato krmiva mají v dnešní době hodně odpůrců a kritiků, neboť obsahují často velké množství obilovin, uměle vytvořené konzervanty, jsou drahá a celkově se složení neshoduje s kritérii moderního edukovaného chovatele. Můj osobní názor se na tato krmiva formoval postupem času, zkušenostmi a rozličnými situacemi, se kterými přijde do styku každý z kočičích rodičů (onemocnění, stres atp.). Z vlastní zkušenosti hodnotím tato krmiva ve výsledku pozitivně, svůj účel v danou situaci splnily a pomohly tam, kde by to normální granule určitě nezvládly. 

Ze své zkušenosti v této oblasti (léčba, důležitá prevence, podpora léčby) mohu doporučit krmiva Royal Canin. 

*tučně vyznačená krmiva jsou v dané kategorii hodnocena mnou jako nejlepší (poměr kvalita/cena)
*cena Kč/kg je ve výhodných baleních, osobně doporučuji kupovat balení větší = výhodnější

Za mě a mé svěřence mohu vřele doporučit již zmíněné Carnilove a pro gurmány Brit Care Cocco/ Brit Care Cat Lilly/ Brit Care Cat Tobby, mají výborný poměr cena/kvalita.

Pro nákup krmiva doporučuji tuto stránku, kde jsou jen krmiva prověřená a, i těmi největšími kritiky, uznávaná. 

Kočičí rodiče, které toto téma zajímá, se mohou přidat k nám do skupiny: První kočičí výživová poradna, kde naleznete i tabulku a další užitečné informace v oblasti kočičí výživy.

Mohlo by vás také zajímat

4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Proč si objednat hlídání koček?

Přečtěte si pár důležitých informací, které je třeba zvážit, ještě než odjedete…
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kočičí jídelníček

Zdraví naší kočičky ovlivňuje nejvíce strava. Kterou vybrat? Pojďme si povědět nejzásadnější body týkající se forem kočičí stravy.
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kotě bez maminky

Jak správně krmit osiřelé kotě z lahvičky?
Přečist 
Všechny články

Kromě hlídání koček spolupracuji a pomáhám těmto organizacím

Kočky ČB logo

Kočky ČB

Spolek Kočky České Budějovice v rámci svých omezených kapacit a finančních prostředků pomáhá opuštěným, toulavým a týraným kočkám (a nejen jim) v jižních Čechách. Naše zvířecí svěřence máme umístěné v domácích depozitech - tj. v našich domovech, kde jim poskytujeme veškerou potřebnou péči a posléze jim hledáme nové domovy.

Jsme skupina dobrovolníků, kteří se starají o kočky ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoliv honorář (každého z nás živí úplně odlišné povolání).