Cat Mom logo

Kočičí jídelníček

Zdraví naší kočičky ovlivňuje nejvíce strava. Kterou vybrat? Pojďme si povědět nejzásadnější body týkající se forem kočičí stravy.
Napsal/a: Claudie Jakubcová, dne 04. 08. 2021, v kategorii 

Kočičí metabolismus

Z biologického hlediska jsou naše kočičky zařazeny mezi kočkovité šelmy, jsou tedy přirozeně dravé a doslova celé jejich tělo je primárně uzpůsobeno k lovu a příjmu syrové potravy (strava vodu přirozeně obsahující). 

Pokud půjdeme ještě dál a budeme se zajímat o kořeny kočičí civilizace, zjistíme, že sahají až do starověkého Egypta – na poušť, naše kočičky jsou tedy původně pouštní zvěří. Kočičí tělo je díky adaptaci na život v poušti vybaveno skvělým úsporným vodním systémem, který nejen výrazně opotřebovává jejich ledviny, ale hlavně díky této adaptaci vaše kočička přijímá většinu tekutin ze stravy! Další důležitý aspekt, nad kterým je třeba se zamyslet, je ten, že granule odvádějí vodu z těla vaší kočičky – v trávicím traktu ji nasávají a poté ji vylučují z těla ven. Máme proto víc možností čím naší šelmu krmit:

Suché krmivo

Opravdu kvalitní granule mají samozřemě spousty výhod. Tou hlavní je vyvážený poměr všech důležitých látek, tou druhou, méně známou, je to, že pozitivně ovlivňují usazování zubního kamene na zubech. Zubní kámen se usazuje při příjmu granulí na kočičích zubech méně a vy máte méně práce při každodenní dentální hygieně vaší lásky. Ale nad čím je třeba se zamyslet, je vliv granulí na přirozený metabolismus koček – popsaný výše, kdy můžeme vážně ohrozit stav naší kočičky dehydratací či poškozením ledvin. V případě, kdy podáváme pouze granule, doporučuji zakoupit fontánku na vodu, lze zakoupit v každé prodejně s potřebami. Kočičkám okysličená voda moc chutná, rády z fontánek pijí a denní příjem vody je mnohonásobně zvýšen!

Šťavnaté krmivo

Kvalitní mokré krmivo se více blíží přirozené kočičí stravě a obsahuje i potřebné tekutiny pro dobrý zdravotní stav vaší kočičky. Důležitým parametrem při koupi konzerv či kapsiček je informace, zda se jedná o kompletní krmivo či krmivo doplňkové. Z legislativy totiž vyplývá, že kompletní krmivo musí obsahovat alespoň základní, pro kočku velmi důležité, vitamíny a minerály. Doplňkové krmivo v tomto případě slouží pouze jako pamlsek a podávat pouze toto krmivo je hazard se životem vaší kočičky.

Bone and raw food 

Pod zkratkou BARF se ukrývá ta nejpřirozenější potrava pro kočičky, strava je podávána syrová, bez jakékoliv předešlé úpravy. Pokud se kočičí rodiče rozhodnout krmit tímto typem, je důležité, aby si  opravdu pečlivě nastudovali, co jejich kočička potřebuje, a to v závislosti na věku, váze, kastraci, způsobu života (venku/doma) či druhu kočky. Poměry živin se vždy v závislosti s těmito veličinami mění a mohou zásadně ovlivňovat zdravotní stav vaší kočičky. Další hrozbou jsou parazité či poranění skeletem z masa v trávicím traktu kočičky a další… V tomto případě si bere majitel veškerou odpovědnost za svého mazlíčka na sebe, ale pokud se k BARFu staví zodpovědně, odměnou je přirozená, přírodní a zdravá strava pro šelmu!

Většina kočičích rodičů v ČR kombinuje suchou a šťavnatou stravu: ke granulím má kočička přístup vždy a kapsičku dostává 1x denně na přilepšenou. Mně osobně přijde tento druh krmení, z krmení hotových (granule, konzervy, kapsy), nejlepším způsobem, kdy si kočička sama může vybrat, co vlastně chce 🙂 .

Pokud si nevíte rady, neváhejte mi napsat e-mail nebo na messenger, ráda se podělím o zkušenosti <3…

Mohlo by vás také zajímat

4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kotě bez maminky

Jak správně krmit osiřelé kotě z lahvičky?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Odčervení koček a koťátek

Je vaše kočička správně odčervená?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Proč si objednat hlídání koček?

Přečtěte si pár důležitých informací, které je třeba zvážit, ještě než odjedete…
Přečist 
Všechny články

Kromě hlídání koček spolupracuji a pomáhám těmto organizacím

Kočky ČB logo

Kočky ČB

Spolek Kočky České Budějovice v rámci svých omezených kapacit a finančních prostředků pomáhá opuštěným, toulavým a týraným kočkám (a nejen jim) v jižních Čechách. Naše zvířecí svěřence máme umístěné v domácích depozitech - tj. v našich domovech, kde jim poskytujeme veškerou potřebnou péči a posléze jim hledáme nové domovy.

Jsme skupina dobrovolníků, kteří se starají o kočky ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoliv honorář (každého z nás živí úplně odlišné povolání).