Cat Mom logo

Odčervení koček a koťátek

Je vaše kočička správně odčervená?
Napsal/a: Claudie Jakubcová, dne 04. 08. 2021, v kategorii 

Odčervujeme koťátka

Proč?

U mláďat, vzhledem k jejich konstituci a fyzilogii, hrozí především úmrtí. Proto je třeba odčervovací schéma opravdu hlídat a pravidelně odčervovat.

Jak?

Koťata je třeba pravidelně odčervovat i s maminkou, neboť právě ona bývá hlavním zdrojem nákazy. U koťátek se doporučují hlavně pasty, vždy se poraďte s veterinářem na výběru (Banminth, Caniverm, …).

Kdy?

Odčervovací schéma:

1. odčervení : 14. den života

2.-6. odčervení: vždy po 14-ti dnech (do 3. měsíce)

7.-9. odčervení: vždy po měsíci (do 6. měsíce)

(Nezapomínáme samozřejmě očkovat a hlídáme si i očkovací schéma !!!)

Odčervení dospělé kočičky

Proč?

Infekce způsobené vnitřními parazity jsou bolestivé, paraziti napadají vnitřní orgány (plíce, průdušnice, játra, střeva..) a způsobují kočičce velké zdravotní problémy, které taktéž mohou končit úhynem.

Jak?

U dospělých kočiček už můžeme volit mezi více typy odčervení – tablety, pasta, spot-on.

Kdy?

Odčervovací schéma:

7. měsíc – 2. rok: 1x za 3 měsíce u domácích, 1x za měsíc u venkovních (za venkovní kočičku považujeme i tu, která chodí ven „jednou za čas“)

3 – xx let: 1x za půl roku u domácích, 1x měsíčně u „venkovních“

(Opět je třeba dbát i na očkování a hlídat očkovací schéma !!!)

Rady, tipy, zajímavosti

Venkovní kočičky: Kočičky žijící venku považujeme za stále „začervené“. Proč? Parazité jsou schopni kočičku osídlit, a to díky svým životním strategiím, i bez toho, aby vaše kočička nějakou tu myšku snědla. Proto je třeba odčervení opravdu dodržovat a chránit tak svou kočičku před zbytečnými komplikacemi.

Enterozoo: Zejména u koťátek doporučuji při odčervování podávat enterozoo, parazité po úhynu vylučují z těla toxické látky, které dráždí trávicí ústrojí a koťata poté mohou trpět nebezpečnými průjmy.

Parazitologické vyšetření: Pokud máte kočičku (dospělou) čistě domácí a nechcete ji zbytečně zatěžovat antihelmintiky, máte možnost si nechat u veterináře udělat koprologické vyšetření, které vám ukáže, jak na tom vaše kočička s parazity je a jestli je potřeba odčervovat.

Březí maminky: Březí kočičky odčervujeme pouze v těchto intervalech: 14 dní před plánovaným krytím a 14 dní před porodem. Vždy se ale musí jednat o přípravek vhodný pro březí kočky! Další odčervení je spolu s koťaty ve věku 14 dnů.

Mohlo by vás také zajímat

4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kvalitní granule pro kočku aneb kočičí jídelníček pt. 2

Kvalitní granule pro kočku, jak vybírat? Čeho si při výběru všímat?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kotě bez maminky

Jak správně krmit osiřelé kotě z lahvičky?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Očkování koček a koťat

To nejlepší, co můžete své kočičce darovat…
Přečist 
Všechny články

Kromě hlídání koček spolupracuji a pomáhám těmto organizacím

Kočky ČB logo

Kočky ČB

Spolek Kočky České Budějovice v rámci svých omezených kapacit a finančních prostředků pomáhá opuštěným, toulavým a týraným kočkám (a nejen jim) v jižních Čechách. Naše zvířecí svěřence máme umístěné v domácích depozitech - tj. v našich domovech, kde jim poskytujeme veškerou potřebnou péči a posléze jim hledáme nové domovy.

Jsme skupina dobrovolníků, kteří se starají o kočky ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoliv honorář (každého z nás živí úplně odlišné povolání).