Cat Mom logo

Očkování koček a koťat

To nejlepší, co můžete své kočičce darovat…
Napsal/a: Claudie Jakubcová, dne 04. 08. 2021, v kategorii 

Tento text je vypracován dle posledního vydaného doporučení veterinární organizace WSAVA (sdružující veterinární lékaře pečující o malá zvířata) a pojednává o základním očkování ( = tzv. core očkování proti panleukopenii, infekční rhinotracheitidě, kalcivirové infekci). 

Co je očkování?

Očkování kočiček je veterinární výkon, který dlouhodobě působí proti vzniku určitých onemocnění. Je základním kamenem prevence nemocí. Kočičky se očkují proti chorobám, jejichž léčba je náročná, dlouhodobá nebo dokonce neúspěšná a nemocná kočička zůstane trvalým nosičem nákazy či v důsledku nemoci uhyne. Vakcinace je mnohdy jediný způsob, jak ji před nemocí ochránit.

Koťátka, kdy očkovat?

Očkování u koťat probíhá dohromady ve 4 intervalech

První týdny jsou koťátka chráněna mateřskými protilátkami. Obecně je odhadováno (přesné parametry lze zjistit pouze sérologickými testy na daném jedinci), že kolem 8. – 12. týdne tyto protilátky mizí a koťátka tak nemají vůbec žádnou ochranu proti ( i smrtelným ) chorobám! Proto doporučuji v čase první vakcinace koťátek dbát na zvýšenou opatrnost, kvůli možnosti přenosu infekce – přes nás (na našem oblečení, botách, rukou atp.).

1. Úplně první vakcinace u koťat by tedy z tohoto důvodu měla proběhnout mezi 8. – 9. týdnem.

2. Další vakcinace je aplikována za 3 – 4 týdny po vakcinaci první.

3. Předposlední a velmi důležitá vakcinace je podávána mezi 14. – 16. týdnem nebo později.

Boosterová vakcinace

Je výbornou, všemi skvělými veterináři či chovateli doporučovanou, pojistkou pro dosažení dobré imunity u vaší kočičky. Může se totiž stát, že imunita vašeho koťátka nezareagovala adekvátně na první vakcinační cyklus, je tedy dobré si zdraví vaší kočičky pojistit a tuto vakcínu její imunitě dopřát. 

4. Tzv. Boosterová vakcinace, aplikuje se během 12 měsíců po ukončení vakcinačního cyklu u koťat.

Revakcinace (po 4. Vakcinaci) dospělých kočiček se dělí do dvou typů: 

  1. Kočičky, které absolvovaly úplné očkování v 1. roce života – tedy 4x. Absolvují další aplikaci vakcíny, po boosterové, až 3 roky poté. 
  1. Kočičky, které neabsolvovaly úplné očkování (sem patří i všechny kočičky, u kterých nemůžeme s přesností doložit průběh očkování), dostávají 1 dávku očkovací látky a přesně za rok se aplikuje další BOOSTEROVÁ dávka.

Revakcinace po zbytek života kočičky:

Pokud všechny předchozí kroky splňujete nebo byla vaše kočička očkována dle posledního kroku, každé následující očkování by dle WSAVA mělo probíhat v intervalech 3 let. 

Mohlo by vás také zajímat

4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Odčervení koček a koťátek

Je vaše kočička správně odčervená?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kotě bez maminky

Jak správně krmit osiřelé kotě z lahvičky?
Přečist 
4. 8. 2021, , Claudie Jakubcová

Kvalitní granule pro kočku aneb kočičí jídelníček pt. 2

Kvalitní granule pro kočku, jak vybírat? Čeho si při výběru všímat?
Přečist 
Všechny články

Kromě hlídání koček spolupracuji a pomáhám těmto organizacím

Kočky ČB logo

Kočky ČB

Spolek Kočky České Budějovice v rámci svých omezených kapacit a finančních prostředků pomáhá opuštěným, toulavým a týraným kočkám (a nejen jim) v jižních Čechách. Naše zvířecí svěřence máme umístěné v domácích depozitech - tj. v našich domovech, kde jim poskytujeme veškerou potřebnou péči a posléze jim hledáme nové domovy.

Jsme skupina dobrovolníků, kteří se starají o kočky ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoliv honorář (každého z nás živí úplně odlišné povolání).